Osteartrit Tedavisinde Mezenkimal Proloterapi Uygulaması

Proloterapi tedavisi, osteoartrit (OA) tedavisi için rejeneratif tıpta bir kilometre taşıdır. Mezenkimal (MSC’ler) kendi kendini yenileyerek, çok yönlü farklılaşma potansiyeline sahiptir. Bu sayede mezenkimal MSC’ler; yönlendirilmiş farklılaşma, bağışıklığın düzenlenmesi, anti-inflamatuar, proanjiyogenez, mikro ortamın iyileştirilmesi ve rejenerasyonun teşvik edilmesi yoluyla çeşitli hastalıklar üzerinde terapötik etkiler gösterir.

Osteoartrit, eklem kondrositlerinin azalması ve eklem matriksinin yıkımı ile tanımlanabilecek dejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın klinik semptomları; eklem ağrısının yavaş ilerlemesi, eklemlerde hassasiyet veya sertlik, eklem şişmesi, sınırlı hareket ve eklem deformitesidir.

Yapılan son araştırmalar ışığında proloterapi tedavisinin;

  • Bağışıklık sistemi ile etkileşime girerek, bağışıklığın düzenlemesini ve güçlenmesini sağladığı,
  • Periferik dokuların toleransını arttırdığı, inflamatuar faktörlerin salınımını durdurduğu, yaralı dokuların onarımını desteklediği ve yaralı hücrelerin aktivitesini arttırdığı,
  • Çok yönlü farklılaşma ve üreme aktivitesi için büyük potansiyele sahip olduğu,
  • Dönüştürücü büyüme faktörü-β1, hepatosit büyüme faktörü, fibroblast büyüme faktörü ve vasküler endotelyal büyüme faktörü gibi çeşitli sitokinlerin salgılanmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmaların bütününü ele aldığımızda, mezenkimal proloterapi tedavisinin ağrıyı önemli ölçüde azaltabileceğini, eklem fonksiyonunu ve osteoartrit ile yaşamanın kalitesini iyileştirebileceğini gösteren olumlu sonuçlar, bu hastalıklarla tedavide proloterapi uygulamasının ne derece etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Osteoartrit (OA) tedavisinde yaygın olarak kullanılan diğer enjeksiyonlar olan hyaluronik asit, kortikosteroid da ağrıyı hafifletebilir ve eklem fonksiyonunu iyileştirebilir.  Mezenkimal proloterapi tedavisinin en büyük avantajı ise, hastalarda kıkırdağın onarımını daha iyi geliştirebilmeleri ve hasarlı kıkırdağın yenilenmesini sağlamalarıdır. Bu da, dizde mezenkimal proloterapi tedavisinin günümüzde ve gelecekte en çok tercih edilen ana tedavi haline gelmesinin nedenidir.

Mezenkimal proloterapi (MSCs) yeni bir tedavi yöntemi olduğundan, tedavinin güvenilirliği hastalar için büyük önem arz etmektedir. Alanında uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalar ile tıp dünyasında mezenkimal proloterapi tedavisinin güvenilirliği değerlendirilmiştir. Literatür içerisinde uygulanan proloterapi tedavilerinin sonuçları arasında hiçbir ileri komplikasyon bildirilmemiştir.

       Kliniğimizde proloterapi tedavisi için hastanın hastaneye yatmasına gerek yoktur. Tadavi günlük olarak yapılmaktadır. Tedavi sonrasında hasta koltuk değneği olmadan yürüyebilir. Mezenkimal proloterapi uygulamasından sonra hasta, 20 gün evde kalmalı ve sonrasında 3 ay süresince ağır günlük işler yapmamalıdır.

tr_TRTR