Total Kalça Protezi

KALÇA PROTEZİ AMELİYATI NEDİR?

Kalça protezi ameliyatı, kalça eklemini oluşturan pelvis ve femur (uyluk kemiği) bölümlerinin çıkarılmasını ve değiştirilmesini kapsayan bir ameliyattır. Öncelikle, kalça artritinin neden olduğu kalça ağrısını ve sertliğini gidermek için yapılır. Aynı zamanda da kırık, yanlış büyüyen kalça veya diğer oluşumları da tedavi etmek için de kullanılır.

KALÇA PROTEZİNE İHTİYACINIZ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Eğer ilaçla geçmeyen ve işinizi, uykunuzu veya günlük aktivitenizi engelleyen şiddetli bir kalça ağrınız ya da hareketinizi kısıtlayan ve yürümeyi zorlaştıran kalça sertliğiniz varsa, bu artrit semptomları kalça protezine ihtiyacınız olabileceğini göstermektedir.

KALÇA PROTEZİ AMELİYATINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Hastaların iyileşme sürecini ve sonuçlarını en iyi hale getirebilmeleri ve en sağlıklı sonuca ulaşabilmeleri için, ameliyattan önce ve sonra dikkat etmeleri gereken belirli davranışlar vardır. Bu noktada, ortopedi cerrahınız, sağlık ekibiniz ve rehabilitasyon terapistiniz tarafından siz verilen talimat ve yönlendirmelere uymanız çok önemlidir.

Total kalça protezi ameliyatı yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Hastaların çoğu, ameliyat sonrasında bir veya iki gün hastanede kalmaktadır.

Rehabilitasyonunuz ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde başlayacaktır. Çoğu kalça protezi hastası, ameliyattan sonraki bir veya iki gün içinde baston, yürüteç veya koltuk değneği ile yürümeye başlamaktadır. Günler ilerledikçe yürüme mesafesi ve sıklığı artmaktadır.

Ameliyat çok güvenlidir ancak her ameliyatta olduğu gibi, riskleri bulunmaktadır. Bu risklerden en ciddi olanı, enfeksiyon riskidir. Kalça protezleri için cerrahi enfeksiyon oranını cerrahınıza danışabilirsiniz.

Kalça protezi ameliyatınızı gerçekleştirecek bir ortopedi cerrahı ararken, araştırmanızı yapmak ve cerrahın kimlik bilgilerini, deneyimini ve itibarını kontrol etmek önemlidir. Ameliyat olacağınız hastane veya tesisin yanı sıra, anestezi uzmanları gibi destek personelinin araştırılması da size ameliyata ve tedavi sürecine dair daha sağlıklı bilgiler verecektir.

tr_TRTR