Revizyon Total Diz Artroplastisi

”Diz protezinin çok iyi sonuçları olduğu kadar zamanla gevşeme olan , Travma sonrası protez çevresi kırık olan vakalarda da çözüm bulunmaktadır.”

Son yıllarda total diz artroplastisi (TDA) ileri diz osteoartriti için, ağrının giderilmesi ve dizin fonksiyonunda iyileşmelerle sağlıklı yaşam kalitesinin yükselmesi açısından oldukça başarılı bir tedavi olarak yaygın kabul görmektedir. Uzun vadeli hasta odaklı sonuçlarındaki sürekli gelişmelerle desteklenen tedavi bu deneyimlere de dayanarak, günümüzde cerrahlar tarafından total diz artroplastisinin daha genç ve daha yüksek talepleri olan hastalara sıklıkla önerilmesine yol açmıştır.

Her ne kadar perioperatif mortalite oranları düşük kalsa da (~%0.5), tüm total diz artroplastilerinin yaklaşık %3-5’i septik veya aseptik gevşeme veya bileşen yetmezliği nedeniyle her yıl başarısız olmaktadır. Revizyon diz artroplastisinin finansal ve ekonomik etkisi, birincil diz artroplastisinin ile karşılaştırıldığında; daha uzun ameliyat süreleri, daha pahalı protezler, daha uzun kalış süresi ve daha yüksek komplikasyon oranlarına sahip olması nedeniyle, önemli ölçüde daha fazladır.

Daha yeni implant tasarımları ve gelişmiş cerrahi tekniklerle, hastaların %85-%90’ından fazlasında total diz protezlerinin en az 15 ila 20 yıl boyunca işlevini iyi bir şekilde yerine getirmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, bazı prosedürler veya implantlar bir noktada başarısız olabilir. Böyle bir durumda, bir diz revizyon ameliyatı gerekmektedir.

Diz implantının başarısızlığının başlıca nedenleri; aşınma ve gevşeme, enfeksiyon, dengesizlik, bacak kırıkları veya sertliktir.

Revizyon total diz artroplastisi, başarısız bir total diz protezinin yeni bir protez ile değiştirilmesi ile gerçekleşmektedir.

Diz revizyon ameliyatı, iyi bir sonuç elde etmek için kapsamlı preoperatif planlama ile özel implantlar ve aletler, uzun ameliyat süreleri ve zor cerrahi tekniklerde ustalık gerektiren karmaşık bir prosedürdür.

Ameliyat sonrası bakım, birincil diz artroplastisi bakım süreci ile çok benzerdir. Ameliyat öncesi ve sonrası antibiyotik tedavisi ile steril cerrahi teknikler ve iyi planlanmış cerrahi müdahaleler kullanılarak, ameliyat içi kırıklar en aza indirilebilir. Obez olan hastalar, özellikle ameliyat sonrası enfeksiyon ve yara drenajı sorunları açısından yüksek risk altındadır.

Birincil diz artroplastisine benzer şekilde, ameliyattan sonra üç ila altı ay boyunca diz veya ayak bileğinde hafif bir şişlik olabilir. Şişlik, bacak kaldırılarak, buz torbası uygulanarak ve kompresyon çorabı giyilerek tedavi edilebilir. Ameliyattan sonra eklemi korumak için bir atel veya atel kullanılabilir.

Tıbbi geçmişte yaşanmış kalp ve akciğer komplikasyonları veya felç durumları gibi durumlar, revizyon prosedürü sonrasında ağırlaşma olasılığına sahiptir. Bu durumlar revizyon ameliyatı sonrası hastalarda da gelişebilir. Çok nadiren ölüm meydana gelebilir. Revizyon eklem ameliyatı yapma kararı, ağrı kesici ve fonksiyonel iyileşmenin faydaları, potansiyel komplikasyon riskinden daha ağır bastığında verilmektedir.

Total diz artroplastisi, hastaların çoğunda oldukça başarılı bir ameliyat olmasına rağmen, bazı işlemlerin başarısız olabilecek olması beklenmelidir. Ağrıda artış veya diz fonksiyonunda azalma gibi bazı belirtiler, eklem yetmezliğinin göstergesi olabilir. Diz implantlarının başarısız olmasının; enfeksiyon, instabilite, sertlik, aşınma ve gevşeme, bacak kırıkları gibi çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Revizyon diz cerrahisi için ileri teknikler ve malzemeler genellikle ağrının önemli ölçüde giderilmesine ve daha gelişmiş harekete izin verir; ancak bu her zaman mümkün olmayabilir.

tr_TRTR